Hajhullás
A hajhullás természetes jelenség, mégsem örül neki senki. Ilyenkor sokan pánikba esnek, pedig jobb, ha inkább körülnézel, hogy mit is tehetsz, és utánajársz, hogy mi okozza.
Az őszi fokozott hajhullás is teljesen természetes, aminek több oka is lehet. Nyáron a haj több vitamint és napfényt kap, aminek köszönhetően gyorsan nő, viszont elérve a növekedés végső fázisát gyorsabban is hullik ki. Mivel ősszel több hajszál kerül ebbe a szakaszába, a hajhullás drasztikusnak is tűnhet.
Az őszi fokozott hajhullás is teljesen természetes, aminek több oka is lehet. Nyáron a haj több vitamint és napfényt kap, aminek köszönhetően gyorsan nő, viszont elérve a növekedés végső fázisát gyorsabban is hullik ki. Mivel ősszel több hajszál kerül ebbe a szakaszába, a hajhullás drasztikusnak is tűnhet.
A fokozott hajvesztés ok lehet, hogy a szervezet nem képes ellátni a fejbőrt a hajnövekedéshez szüksége tápanyagokkal. A következmény nem egyszerűen csak az, hogy a hajnövekedés lelassul, hanem a hajszálak vékonnyá, és töredezetté válnak, majd a növekedés teljesen megáll. A tápanyagok hiányában a hajhagymák elalszanak.
Mit lehet tenni?
A fentieken kívül okozhatja még a stressz, esetleg hormonális problémák, sőt a vérszegénység is.
Először is oda kell figyelni a megfelelő táplálkozásra. A hajápolás szempontjából a legfontosabb tápanyagok a B-vitamin csoport tagjai, a cink, a vas és különböző fehérjék. Ezeket a hüvelyesek, a diófélék, a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyér, a tojás és a húsok tartalmazzák.
Ezen kívül vannak különböző hajhullás elleni szerek, készítmények, kezelések. Közös vonásuk, hogy általában hónapokig használandók, de az eredményért megéri.
Egy jól bevált szer
A Bánfi hajszesz régóta ismert termék. Különböző gyógynövény-kivonatok alkoholos oldatát tartalmazza, mely csökkenti a hajhullást, és serkenti az új haj növekedését. A hajszesz használata javítja a fejbőr vérkeringését, így fokozva a hajhagymák tápanyag-ellátását. A hajszeszt legalább három hónapig érdemes használni, a kúra kezdetekor hetente legalább kétszer. A termékek nem drágák, 800 forint körül kaphatóak.
Belső segítség
Ha a fent olvasott vitaminokat és más tápanyagokat nem tudjuk természetes formában a szervezetbe juttatni, akkor másképp kell a hajhagymákat a nekik járó betevőhöz segíteni. A boltok polcain rengeteg szépségvitamin kínálja magát. Ezeket is kúraszerűen kell alkalmazni, legalább két hónapig. Ilyen szer például a Forcapil kapszula, mely kifejezetten a hajhullás problémájára szakosodott.
Ampullakúra
Szintén időszakosan használandóak a Vichy Dercos hajhullás elleni ampullái. Három hetes használat után a hajhullás csökken. Az ampullakúrából árusítanak nők, illetve férfiak részére készültet is. Praktikus az egyszer használatos adagoló fiola. Sajnos nem a legolcsóbb, 12 fiola ára 10 ezer forint körül mozog.
Mezoterápia
Ez a módszer nagyon jól alkalmazható a hajhullás kezelésében, és nem csak az időszakosan jelentkezőknél, hanem akkor is, ha ritkul a haj. A terápia erősíti a gyenge hajhagymákat, serkenti a haj növekedését, javítja a szerkezetét, rugalmasabbá, erősebbé teszi a hajat. Apró tűkkel juttatják be a hatóanyagot, de ez csak kellemetlen lehet, fájdalmas nem. A kezeléssorozat több alkalomból áll, és körülbelül a negyedik kezelés után látható az eredmény. Egy kezelés 14-16 ezer forint körüli áron érhető el, és nyolc alkalmat javasolnak a tartós eredmény érdekében.
Korpásodás
Kellemetlen probléma, melyet mindenki igyekszik eltüntetni. Oka a fokozott faggyútermelés következtében a fejbőr gyorsuló elszarusodása, melynek hatására korpa pikkelyek, illetve lemezkék keletkeznek. Kezelése összetett. Gyakori, de kíméletes hajmosások, szeszbedörzsölés és fejmasszázs, kénes pakolások segíthetnek a problémán.
Otthon elkészíthető receptek:
- Masszírozzunk a fejbőrbe olívaolajt, majd egy kendővel vagy sapkával fedjük be, és hagyjuk fent egész éjszaka. Reggel alaposan öblítsük le.
- Hajmosásnál az utolsó öblítésbe keverjünk menta teát. Megszünteti a kellemetlen viszketést, és a fehér kis foltokat.
- Egy evőkanál friss vagy szárított csalánt öntsük le fél liter forró vízzel, és egy kicsit hagyjuk állni. A csalánfőzettel öblítsük át a frizurát, majd hagyjuk száradni.
Zsíros haj
Nagyon gyakori és bosszantó dolog a zsíros haj. Sokszor ápolatlan külsőt kölcsönözhet gazdájának. A haj zsírosodása részben örökölhető, de befolyásolhatja a stressz, az évszakok, a hajápolási szokásaink, a hormonegyensúly megváltozása, vagy a környezetünk is.
A zsíros hajra legjobbak a kénes samponok, vagy a kifejezetten zsíros hajra való samponok. Nyugodtan lehet 2-3 naponta hajat mosni, csak a sampont használat előtt vízzel fel kell higítani. Hatásos lehet a csalán-, nyír- vagy fűzfa kéreg kivonatot tartalmazó hajszeszek óvatos bedörzsölése.
Otthon elkészíthető receptek:
· Hajmosás után gyógynövényes öblítés cickafark, csalán, citromfű, menta, vagy levendula forrázatából.
· Hajpakolást készíthetünk két teáskanál mézből, egy teáskanál citromléből és egy tojás sárgájából. Fél órával mosás előtt kell a hajra felvinni.