Hajápolás


Hajápolás
A hajápolás nem igényel különleges ismereteket, mégis sokan megfeledkeznek arról, hogy a haj mennyire sérülékeny. A következő 7 lépésben áttekintjük, hogy mik azok a módszerek, melyekkel megőrizhetjük a hajunk szépségét, hogy üde, selymes tapintású maradjon.
1.      A haj és a fejbőr hidratálása
A hidratálás egyik legegyszerűbb módja a hajmosás. A fejbőrrel érintkező víz eltávolítja a káros szennyeződéseket, oly módon, hogy felpuhítja az elhalt hámsejteket, illetve frissíti a fejbőrt. Figyelnünk kell a hajmosás intenzitására is, ugyanis a durva hajmosás töredezetté teheti a hajszálakat. Természetesen elengedhetetlen a megfelelő vízfogyasztás is.
2.    Keressük meg a legmegfelelőbb sampont
Ez nem egyszerű feladat. Fontos, hogy elkerüljük a káros összetevőket, mint pl. az alkohol. Sajnos ennek a kísérletezésnek a legjobb módja az, ha veszünk több terméket, és időről időre mást- mást próbálunk ki. A legjobb, ha mindig készítünk a hajunkról fényképet, vagy feljegyzést, mert ez nagyban segít a későbbiekben kiválasztani a legmegfelelőbb terméket.
3.    Mindig használj hajkondicionálót
A frissen mosott haj természetszerűleg könnyen összegubancolódik. Ennek elkerülésének a legjobb módja, ha hajkondicionálót, hajbalzsamot használunk. A hajbalzsam összetevői puhítják, lágyítják, selymes tapintásúvá teszik a hajat, így az nem lesz csomósodásra hajlamos. Segítségével fésülés során nem fog károsodni a hajszál szerkezete.
4.    A fésüléssel és a hajkefével óvatosan
Az afrikai rasta hajnál figyelhető meg legjobban ez a jelenség. A sok fonat, csavarás, és visszahajlás miatt rendkívül sok helyen sérül, törik a haj. Az efféle problémák elkerülésének érdekében fontos, hogy odafigyeljünk a fésüléskor, ugyanis a haj a csomónál fog elszakadni. A legjobb, ha a fésülés előtt lazán az ujjainkkal kibontjuk a hajunkat, ezzel a csomók nagy részét meg is szüntetjük. Majd utána egy széles fogú fésűvel fésüljük a hajunkat. Ha lehetőségünk van, használjunk természetes sörtéből készült hajkefét (pl. vaddisznó sörte) az utolsó, végső átfésülésnél, mert a szintetikus szálak kevésbé hajlanak, így sok sérülést okoznak.
5.    Ne használjunk hajat károsító eszközöket
Kerüljük a szoros hajgumikat és fejpántokat. A hajgumi nagyon összeszorítja a hajszálakat, ami könnyen annak töredezettségét eredményezheti. Ugyan ez érvényes a hajpántra is, csak ott a folyamatos súrlódás eredményezi a haj sérülését. Természetesen a nagy hőhatás sem tesz jót, ezért inkább alacsonyabb fokozaton üzemeltessük a hajszárítót, még ha egy picit tovább is tart a folyamat.
6.    Alvás közbeni védelem
Fontos megemlítenünk az alvás közbeni védelmet. Alvás során a forgolódás miatt könnyen összegubancolódik, kihúzódik, töredezik a haj. Ennek kivédésére válasszunk selyem vagy szatén párnahuzatot. Ezek a párnahuzatok enyhén csúszósak, így a haj nem tud letapadni, ami a hajsérülések legnagyobb százalékát okozza. Szerencsére ma már könnyen hozzá lehet jutni ezekhez a termékekhez.
7.    Megfelelő vitaminellátás
Nem csak külsőleg, pakolások és krémek segítségével, hanem belülről is táplálnunk kell a hajat. Fontos a vitamindús tápanyagok, zöldségek, gyümölcsök fogyasztása. Emellett különféle gyógynövényes készítményeket is szedhetünk. A haj táplálására legfontosabbak a B vitamin csoportok.


Hajmosás
Hajmosás után tiszta, fényes, dús, és jó illatú hajról álmodunk. Akkor szoktunk neki fogni, ha már nem egészen ilyen. Piszkosnak érezzük hajunkat a levegőből rárakódó portól, a fejbőrben termelődő izzadságtól, és a faggyúmirigyek termelte zsírtól. A zsíros frizurába pedig még könnyebben beleragad mindenféle szennyeződés. A hajmosás gyakorisága függhet a fejbőr zsírosságától, izzadásától, a levegő szennyezettségétől, hogy milyen anyagokat, hajápolókat teszünk rá, vagy milyen gyakran nyúlunk hozzá, nem mindig tiszta kézzel. A sapkaviselet is növeli a faggyútermelést, a haj hamarabb zsírosodik.
Általában hetente egyszeri, vagy kétszeri mosás javasolt. Az ennél gyakoribb mosás igénybe veszi a hajat, és kiszárítja a fejbőrt. A gyorsan zsírosodó hajat akár naponta is lehet tisztítani.
Fontos, hogy mindig a mosási gyakoriságnak, a haj- és bőrtípusnak megfelelő sampont kell választani. A samponokkal szemben támasztott legfontosabb követelmény, hogy kémhatása enyhén savas, 5,5 pH-jú legyen.
·        Ha valaki szép, fényes hajat szeretne, bátran próbálja ki nagymamáink módszerét, a citromos vagy enyhe ecetes vizes öblítést, ami a bőr kémhatását állítja helyre mosás után. A citromos víz a szőkéknek, az ecetes a sötét hajúaknak ajánlott inkább.
·        A száraz fejbőrnek jót tesz, ha a hajmosás előtt fél órával tojás és olívaolaj keverékét kenjük rá, illetve ricinus- vagy mandulaolajjal bemasszírozzuk, és a hajmosásig törölközőbe tekerve hagyjuk.
·        A hajmosást ritkíthatjuk úgy, hogy egyszer-egyszer száraz samponhoz folyamodunk. A száraz sampon sprayvel alaposan befújjuk a hajat, majd kifésüljük. Ez megfelelő megoldás lehet, ha nincs idő hajat mosni. Szárításkor pedig a levegőt felülről vagy pedig alulról a szálak között fölfelé fújjuk.